Жовтогарячий коренеплод належить до овочів, рекомендованих до частого вживання в їжу, вивчення складу допоможе визначити користь і можливу шкоду моркви для організму.
Рослинний продукт, відомий навіть дитині, славиться своїми лікувальними, харчовими та косметичними властивостями, однак має й деякі обмеження до споживання.
Дієтологи та фахівці в галузі здорового харчування вже давно визнали цінність моркви, включно з нею в різні розвантажувальні та дієтичні меню. Знання складу та властивостей овочу допоможе визначити, у яких кількостях допустиме його вмикати у своє щоденне меню, щоб не завдати шкоди організму.
У свіжому коренеплоді міститься найбагатший комплекс корисних елементів. До нього увійшли вітаміни: С, Е, D, PP і групи B, мікроелементи: сірка, хлор, калій, кальцій, фосфор, бор, мідь, селен, магній і багато інших. Морква є безперечним лідером за вмістом вітаміну А.
Вітаміни С і Е допомагають уповільнити процеси старіння, К — підвищує згортання крові. Калій нормалізує серцево-судинну діяльність, кальцій і фосфор зміцнюють зуби та кістки, хлор підтримує водний баланс в організмі.
Селен підвищує імунітет і зберігає молодість, фтор відповідальний за діяльність ендокринної системи. Брак надходження в дитячий організм вітаміну D здатний призвести до розвитку рахіту. Сира морква корисна і тим, що є низькокалорійним продуктом. Це робить її незамінним елементом багатьох дієтичних програм і фітнес-дієт (у 100 г міститься всього 40 ккал).
Не менш цінний солодкий овоч високим вмістом біофлавоноїдів, антоціанідинів, моносахаридів, органічних амінокислот і рослинних грубих волокон — клітковини, що сприяє очищенню організму від токсичних і шлакових відкладень.
Морквяна ботва зазвичай викидається, і зовсім даремно. У ній міститься не менша кількість корисних нутрієнтів, а концентрація деяких, навіть більша.
Зауважимо, що користь вареної моркви зберігається практично на колишньому рівні. До того ж, пройшовши термообробку, вона набуває нових властивостей. Після варіння в коренеплоді знижується вміст ліпідів і клітковини, але овоч стає більш легко засвоюваним, покращуючи роботу кишкового тракту та посилюючи виробництво шлункового соку.
Калорійність (на 100 г): 35 ккал
Термін зберігання: до 15 днів
Умови зберігання: від +2 °C до +10 °C за вологості 80-90%
- Ціна: 90 ₴/кг